Wentylacja i klimatyzacja kopalń podziemnych

dr inż. Kazimierz Piergies
piergies@agh.edu.pl​​​​​​​

dr hab. inż. Dariusz Obracaj, prof. Uczelni
pawilon A-1, pokój 121
obracaj@agh.edu.pl

Wydział Inżynierii Lądoweji Gospodarki Zasobami
Katedra Inżynierii Środowiska

pawilon A-1, pokój 121

Studia dotyczą zasad projektowania i eksploatacji złożonych systemów klimatyzacyjnych w górnictwie podziemnym. Zakres tematyczny obejmuje: podstawy chłodnictwa, podstawy wentylacji wyrobisk podziemnych, teorię wymiany ciepła w kopalni podziemnej oraz rozwiązania techniczne, zasady projektowania i zabudowy oraz eksploatacji układów chłodniczych w kopalniach podziemnych, urządzeń chłodniczych w górnictwie.

Program studiów realizowany jest w oparciu o zajęcia wykładowe, ćwiczenia audytoryjne i zajęcia terenowe w następującym zakresie:

• Mikroklimat wyrobisk górniczych
  • Podstawy chłodnictwa
  • Prognozowanie zagrożenia temperaturowego
  • Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych I
  • Wentylacja wyrobisk górniczych
  • Wymiana ciepła i wymienniki
  • Zajęcia terenowe
  • Automatyka chłodnicza i układy zasilająco-sterujące
  • Eksploatacja urządzeń wentylacyjnych i chłodniczych w górnictwie
  • Regulacje prawne w obrocie czynnikami chłodniczymi
  • Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych II
  • Systemy klimatyzacji kopalń
  • Zajęcia terenowe
  • Seminarium i praca końcowa

Absolwent uzyskuje wiedzę z zakresu wentylacji kopalń podziemnych, projektowania i eksploatacji systemów klimatyzacji z uwzględnieniem wpływu procesów technologicznych podczas prowadzenia robót górniczych w górotworze na dużych głębokościach. Absolwent jest przygotowany do opracowywania i wdrażania rozwiązań zapewniających poprawę bezpieczeństwa pracy w trudnych warunkach mikroklimatu wyrobisk górniczych.

Zajęcia odbywać się będą w formie co dwutygodniowych zjazdów (piątek po południu i sobota). Zajęcia terenowe są w formie wyjazdu do wybranych zakładów górniczych z zabudowanymi instalacjami klimatyzacyjnymi.