Skip to content ↓

Wady odlewów – diagnostyka, zapobieganie, naprawa

Osoba do kontaktu

prof. dr hab. inż. Jerzy Stanisław Zych
tel. 12 617 27 51
jzych@agh.edu.pl

Marta Kukułka
tel. 12 617 27 07
mkukul@agh.edu.pl

mgr Joanna Cholawa
tel. 12 617 27 18
cholawa@agh.edu.pl​​​​​

Kierownik studiów

prof. dr hab. inż. Jerzy Stanisław Zych
tel. 12 617 27 51
jzych@agh.edu.pl

Organizator studiów

Wydział Odlewnictwa

ul. Reymonta 23, 30-059 Kraków
pawilon D-8, pokój 001 (parter)


Charakterystyka studiów

Studia obejmują teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu kształtowania jakości odlewów wytwarzanych w różnych technologiach, ze szczególnym uwzględnieniem technologii form piaskowych.

Program studiów jest oparty na problemowych blokach tematycznych, obejmujących technologię produkcji odlewów i ich specyfikę, metody kontroli procesów odlewniczych, identyfikację i kwalifikację wad odlewniczych, analizę przyczyn ich powstawania, diagnostykę ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych badań nieniszczących, wykorzystanie inżynierskich systemów eksperckich i sztucznej inteligencji w analizie przyczyn powstawania wad, narzędzia zarządzania i kontroli jakości odlewów, technologie i metody napraw odlewów.

Studia skierowane są do absolwentów uczelni wyższych (licencjat, magister, inżynier, magister inżynier), szczególnie kierunków związanych z odlewnictwem jako techniką wytwarzania odlewów przemysłowych, motoryzacyjnych i artystycznych, zapewnieniem jakości wytwarzania wyrobów medalowych, ich kontrolą nieniszczącą, diagnostyką – którzy chcą uzyskać dodatkowe kwalifikacje w zakresie diagnostyki jakości odlewów, zapobiegania wad, diagnostyki i naprawy wyrobów odlewanych, zastosowania systemów eksperckich opartych na sztucznej inteligencji.

Program studiów

Program studiów obejmuje cztery podstawowe bloki tematyczne:

  • Analiza wad odlewów, ze szczególnym naciskiem na wady odlewów wytwarzanych ze stopów żelaza w formach pisakowych. W tym bloku poruszana będzie tematyka klasyfikacji wad wg krajowych i międzynarodowych norm, analizy przyczyn ich powstawania, wpływu czynników technologicznych na ich powstawanie, wpływu technologii form i ich jakości na tworzenie się wad, wpływu jakości metalu, i parametrów procesu.
  • Diagnostyka – sposoby i metody wykrywania wad (wady kształtu, powierzchni, nieciągłości, wady wewnętrzne w tym wady struktury). W tym bloku zostaną przedstawione nieniszczące metody badań odlewów i obszary ich zastosowania. Szczególny nacisk zostanie położony na zastosowaniu techniki ultradźwiękowej, klasycznej defektoskopii, rentgenografii, tomografii, metod magnetycznych, wiroprądowych, endoskopowych i penetracyjnych. W trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy zapoznają się z opisanymi metodami w sposób praktyczny.
  • Zapobieganie – analiza metod i sposobów ograniczenia i zapobiegania powstawaniu wad ze szczególnym naciskiem na wady odlewów wytwarzanych w technologii form piaskowych. W bloku tym poruszana będzie tematyka zapobiegania wad powierzchni odlewów żeliwnych i staliwnych, wad wewnętrznych, kształtu i innych. Analiza wad prowadzona będzie w oparciu o nowoczesne, aktualnie stosowane technologie form i rdzeni piaskowych.
  • Naprawa odlewów – metody naprawy szeroko stosowane zarówno w odlewnictwie staliwa jak również żeliwa. W tym bloku przedstawiony zostanie obszar zastosowania poszczególnych metod napraw (spawanie, uszczelnianie, lutowanie, itp.) w powiazaniu z wymaganiami stawianymi gotowym odlewom.
     

Tematyka studiów będzie realizowana w ramach następujących przedmiotów:

  • Współczesne technologie produkcji odlewów przemysłowych i ich specyfika;
  • Kontrola procesów odlewniczych, jakość odlewów, klasyfikacja wad;
  • Wady odlewów z form piaskowych – identyfikacja, przyczyny, zapobieganie;
  • Wady odlewów ciśnieniowych i z technologii specjalnych – przyczyny, zapobieganie;
  • Metody rozpoznawania i diagnostyki wad;
  • Nieniszczące metody badań i kontroli jakości odlewów;
  • Narzędzia zarządzania i kontroli jakości odlewów;
  • Naprawa odlewów – technologie i zastosowanie.
     

W programie przewidziane są zarówno zajęcia wykładowe jak i laboratoryjne, obejmujące prezentację metod nieniszczących w diagnostyce wad odlewów, a także zajęcia z wykorzystaniem zaawansowanych systemów eksperckich w diagnostyce wad i określaniu przyczyn ich powstawania.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów podyplomowych poszerzy swoje kwalifikację o wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które są niezbędne do pracy w odlewniach na stanowiskach inżyniera opracowującego i projektującego procesy technologiczne, inżyniera kierującego wydziałami w odlewni (topialnią, rdzeniarnią, formiernią, obróbką wykańczającą, itp.). Studia pozwolą uaktualnić i uzupełnić wiedzę z zakresu kształtowania jakości odlewów, wykorzystania klasycznych i zaawansowanych metod diagnozowania wad odlewów (eksperckie programy, elementy sztucznej inteligencji), określania ich przyczyn i opracowania środków zaradczych dla ich ograniczenia w danych warunkach odlewni. Absolwent pozyska wiedzę z zakresu nowoczesnych, nieniszczących metod badań komponentów metalowych, w tym odlewów, i pozna obszary ich zastosowań. Absolwent nabędzie wiedzę i umiejętności w zakresie metod naprawy odlewów. Nabyta wiedza i umiejętności staną sią szczególnie przydatne dla absolwentów specjalizujących się w kontroli jakości w odlewniach, jak również dla pracowników firm, które wytwarzają maszyny, urządzenia, pojazdy mechaniczne, itp., w których komponentami są odlewy.

Dodatkowe informacje

Czas trwania:
2 semestry (od III 2024 r. do II 2025 r.)

Tryb zgłoszeń:
o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń

Liczba miejsc:
24

Informacje dodatkowe:
Zajęcia dydaktyczne (wykłady, laboratoria, seminaria) obejmują 150 godzin kontaktowych realizowanych w trakcie dwóch semestrów. Zjazdy odbywają się w soboty i niedziele, jeden zjazd w miesiącu (planowanych jest 8 zjazdów regularnych oraz dodatkowy zjazd na obronę pracy dyplomowej). Po uzgodnieniu z uczestnikami studiów, część zjazdów może być realizowana w systemie hybrydowym, przy czym zajęcia praktyczne i egzaminy odbywają się na AGH.

Uczestnicy zobowiązani są do uczestnictwa we wszystkich zajęciach oraz do zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie. Szczegółowe zasady zaliczenia przedmiotów podane zostały w sylabusie. Wpis na semestr drugi możliwy jest po zaliczeniu wszystkich zajęć odbywających się w semestrze pierwszym. Na podstawie zdobytej wiedzy i własnych doświadczeń z pracy zawodowej uczestnicy piszą samodzielnie pracę dyplomową pod opieką wybranego promotora pracy. Obrona pracy dyplomowej połączona jest z egzaminem dyplomowym potwierdzającym ukończenie studiów podyplomowych (dyplomem ukończenia studiów podyplomowych).

Uruchomienie studiów nastąpi pod warunkiem zgłoszenia się min. 20 osób.


Rekrutacja

Obecnie nie trwają zapisy na ten kierunek studiów podyplomowych. Zapraszamy do śledzenia naszej oferty i sprawdzania terminów rekrutacji.

Stopka