Mistrzostwo Informatyczne dla nauczycieli szkół ogólnokształcących i technicznych

mgr Agata Rzepka
rzepka@agh.edu.pl

dr inż. Robert Straś
 tel.: 12 617 41 30, 12 328 33 64
stras@agh.edu.pl​​​​​​​

Wydział Informatyki

ul. Kawiory 21, 30-055 Kraków
pawilon D-17, pokój 2.13

Studia mają charakter kwalifikacyjny, umożliwiają nauczycielom różnych specjalności zdobycie uprawnień do nauczania informatyki w szkołach podstawowych i średnich oraz informatycznych przedmiotów zawodowych w technikach. Jednocześnie osobom posiadającym takie kwalifikacje pozwolą na ich udoskonalenie i poszerzenie w zakresie nauczania informatycznych przedmiotów zawodowych oraz przedmiotu informatyka, szczególnie w szkołach średnich technicznych.

Program studiów skoncentrowany jest na wyposażeniu nauczycieli w:

• wiedzę merytoryczną, obejmującą kształcenie w zakresie niezbędnym do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia w zakresie informatyki na wszystkich etapach edukacyjnych oraz treści kształcenia zawartych w podstawach programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego dla zawodów: technik informatyk, technik programista, technik teleinformatyk;
  • wiedzę dotyczącą przygotowania w zakresie dydaktyki (metodyki nauczania określonego przedmiotu na danym etapie edukacyjnym oraz metodyki nauczania przedmiotów zawodowych);
  • wiedzę praktyczną, poprzez dużą liczbę zajęć ćwiczeniowych i realizowane praktyki, których celem jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki (metodyki nauczania) przedmiotu (rodzaju zajęć) z rzeczywistością pedagogiczną.

W ramach każdego przedmiotu część zajęć dotyczy dydaktyki informatyki i zawodowych przedmiotów informatycznych.

Absolwent studiów podyplomowych Mistrzostwo Informatycznego dla nauczycieli szkół ogólnokształcących i technicznych:

• posiada wiedzę szczegółową związaną z najbardziej popularnymi technikami programowania, algorytmami, narzędziami i oprogramowaniem stosowanymi w pracy nauczyciela informatyki i w nauczaniu informatycznych przedmiotów zawodowych;
  • posiada wiedzę i umiejętności w zaawansowanym wykorzystaniu technik informatycznych w zakresie oprogramowania biurowego (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacje multimedialne) oraz grafiki komputerowej;
  • potrafi budować wśród uczniów kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu (drukarki 3D, mikrokontrolery, VR) posiadanego przez szkołę;
  • celowo i efektywnie posługuje się metodami nauczania informatyki oraz informatycznych przedmiotów zawodowych;
  • rozwija środowisko kształcenia informatycznego;
  • angażuje się w stały profesjonalny rozwój.

Absolwenci otrzymają kwalifikacje do nauczania informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz kwalifikacje do nauczania informatycznych przedmiotów zawodowych dla zawodów: technik informatyk, technik programista, technik teleinformatyk, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450, z późn. zm.).

3 semestry (od III 2024 r. do VI 2025 r.)

Zgłoszenia przyjmowane są od kandydatów przez stronę internetową: podyplomowe.informatyka.agh.edu.pl/oferta/mistrzostwo-informatyczne-dla-nauczycieli/

Skany wymaganych do przyjęcia dokumentów należy przesłać do sekretariatu studiów drogą elektroniczną na adres: rzepka@agh.edu.pl (z obowiązkiem późniejszego – przed rozpoczęciem zajęć – osobistego złożenia oryginałów przesłanych dokumentów).

Obowiązuje kolejność zgłoszeń – rejestracji na studia na stronie internetowej.

maksimum: 32 osoby, minimum: 16 osób