Zastosowanie bezzałogowych statków latających (BSL) w rozwiązywaniu zagadnień inżynierskich

Tematyka studiów podyplomowych dotyczy innowacyjnej techniki pozyskiwania danych przestrzennych, jaką są bezzałogowe statki latające (BSL). Jest to technologia pozwalająca na szybkie pozyskiwanie danych i wykonywanie specjalistycznych opracowań. Studia podyplomowe mają na celu przybliżenie słuchaczom praktycznych zastosowań bezzałogowych statków latających, zwłaszcza pod względem ich możliwości technicznych oraz obniżenia kosztów realizacji prac polowych w porównaniu z tradycyjnymi metodami pomiarowymi.

• Program studiów obejmuje następujące przedmioty:
  • Podstawy prawa lotniczego – 2 pkt ECTS
  • Bezzałogowe statki powietrzne – 2 pkt ECTS
  • Podstawy prawa geodezyjnego i kartograficznego - 1 pkt ECTS
  • Zasady planowania lotów z wykorzystaniem BSL – 2 pkt ECTS
  • Podstawy fotogrametrii cyfrowej – 3 pkt ECTS
  • Przetwarzanie danych fotogrametrycznych pozyskanych w wyniku nalotów bezzałogowych - 3 pkt ECTS
  • Metody opracowania typowych produktów fotogrametrycznych na podstawie zobrazowań pozyskanych z BSL – 2 pkt ECTS
  • Integracja produktów pozyskanych z BSL z naziemnym skanowaniem laserowym i fotogrametrią naziemną – 3 pkt ECTS
  • Georeferencja opracowań fotogrametrycznych – 1 pkt ECTS
  • Termografia - 1 pkt ECTS
  • Zobrazowania wielospektralne – 2 pkt ECTS
  • BSL w szacowaniu szkód – 2 pkt ECTS
  • BSL w inwentaryzacji obiektów zabytkowych – 2 pkt ECTS
  • Inwentaryzacja kopalni odkrywkowych i pomiary objętości mas ziemnych z wykorzystaniem BSL – 2 pkt ECTS
  • Inspekcja wizyjna oraz pomiary obiektów wysmukłych i liniowych z wykorzystaniem BSL – 1 pkt ECTS
  • Pomiary atmosferyczne z wykorzystanie dronów – 1 pkt ECTS

Absolwent studiów podyplomowych posiądzie ogólną wiedzę z zakresu przepisów regulujących stosowanie BSL w Polsce, budowy i obsługi BSL, podstaw fotogrametrii cyfrowej oraz pracy w oprogramowaniu do obróbki danych pozyskanych z pokładu BSL. Po zrealizowaniu programu zajęć uczestnik studiów będzie potrafił pozyskać materiał pomiarowy z pokładu BSL, odpowiednio go przetworzyć, opracować typowe produkty fotogrametrii lotniczej z danych pozyskanych z BSL (np. ortofotoplany, modele 3D, „chmury punktów”) dla charakterystycznych obiektów pomiarowych.

2 semestry (od XI 2022 r. do IX 2023 r.)

od 10 VI do 15 IX 2022 r.

• poświadczenie wniesienia opłaty za studia podyplomowe za pierwszy semestr studiów, nie później niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w ramach studiów podyplomowych

min. 22, max. 35

AGH, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

pawilon C-4, pokój 314

Rekrutacja prowadzona jest drogą elektroniczną:

mgr Krzysztof Kozak

kozak@agh.edu.pl

Osoby przyjmujące zgłoszenia:

mgr Krzysztof Kozak

5000,00 zł (2 semestry x 2500,00 zł), brak opłaty wpisowej

Zajęcia będą się odbywać podczas weekendów (soboty i niedziele), średnio co dwa tygodnie w godz. ok. 10.00 do ok. 17.00.