Charakterystyka studiów:
Studia podyplomowe „Zarządzanie projektami informatycznymi” mają na celu przygotowanie kadr przedsiębiorstw IT do sprawnego zarządzania projektami informatycznymi oraz rozwojem szeroko pojętego produktu informatycznego. Duży nacisk został położony na zrozumienie:
Celem studiów jest przygotowanie do zawodu lidera biznesowego, technicznego oraz architekta przedsięwzięcia. Mottem studiów jest: bądź zwinny (agile), szczupły (lean) i proaktywny. Zatem dla nas jest ważne, by lider w każdej sytuacji w pracy z zespołem potrafił wybrać odpowiednie podejście w zarządzaniu projektem i produktem lub w razie potrzeby potrafił połączyć trzy podstawowe podejścia: zwinne (agile), szczupłe (lean) i klasyczne (proaktywne). Właściwy dobór metod zarządzania umożliwi optymalny wybór efektywnego sposobu prowadzenia projektu zintegrowanego ze środowiskiem działania przedsiębiorstwa i skalowalnego do wielkości i złożoności projektu.
Dla każdego z tych podejść wybrano najbardziej popularne na świecie metody zarządzania projektem i produktem. Studia będą obejmować rozwiązania stosowane głównie przy użyciu klasycznych (np. PMBOK), zwinnych (np. SCRUM) oraz szczupłych (np. Kanban) metod zarządzania projektami oraz procesami wytwarzania oprogramowania.
Drugi obszar studiów wspiera rozwiązywanie zagadnień technicznych związanych z rozwojem oprogramowania oraz holistycznym (całościowym) spojrzeniem na zarządzaniem produktem IT poprzez rozważanie architektur korporacyjnych. Ten obszar jest wspierany poprzez architektury korporacyjne i modelowanie biznesowe bazujące na BPMN. Całościowy model architektury przedsięwzięcia będzie opracowywany w oparciu o ArchiMate, który jest graficznym językiem tworzenia architektury przedsięwzięcia (korporacyjnej). Zarządzanie jakością oprogramowania przedstawiane jest na bazie międzynarodowego standardu ISTQB. Ponadto rozważane są zagadnienia systemów bazujących na usługach (SOA), estymacji oprogramowania oraz zarządzania bezpieczeństwem informacji i poziomem usług.
Program studiów obejmuje ponadto zarządzanie kompetencjami pracowniczymi, aspekty prawne działalności firm informatycznych oraz zajęcia obieralne przez studentów.
W programie studiów przewiduje się zestaw 6 przedmiotów obieralnych związanych z nowymi technologiami i kompetencjami społecznymi, które umożliwią wybór przedmiotu adekwatnie do potrzeb słuchaczy studiów.
Na studiach oceny będą wystawiane poprzez egzaminy i zaliczenia w oparciu o praktyczne wykonanie zadań. Praktyczne wykonywanie zadań będzie koncentrować się przykładowo na opracowaniu zasad prowadzenia konkretnego projektu informatycznego wyskalowanych do jego wielkości i złożoności.
W trakcie studiów uczestnicy będą przygotowywani do egzaminów przeprowadzonych przez międzynarodowe organizacje certyfikujące. Dotyczy to w szczególności:
Program studiów przewiduje mocne powiązanie wykładów z warsztatami również w środowisku laboratoryjnym, na których będą wdrażane najlepsze praktyki, techniki i narzędzia. Wiele z tych rozwiązań będzie wspomagane poprzez odpowiednie systemy informatyczne.
Program studiów:
Poniżej podano listę przedmiotów objętych programem studiów wraz z ich celami.
1. Estymacja Oprogramowania
2. Kanban w firmie informatycznej
3. Nowe trendy w rozwoju oprogramowania
4. Standardy wytwarzania oprogramowania
5. DevOps
6. Komunikacja biznesowa
7. Przywództwo w zarządzaniu projektami
8. Facylitacja
9. Wycena i rachunek opłacalności projektów
10. Doświadczenie użytkownika i myślenie projektowe
11. Autoprezentacja i kreowanie wizerunku
12. Negocjacje biznesowe
Zawartość przedmiotów będzie dostosowana do aktualnych potrzeb uczestników studiów oraz do aktualnego stanu rozwoju technologicznego.
Sylwetka absolwenta:
Studia są ukierunkowane na rozwój kompetencji w 3 kierunkach. Ten kierunek interesujący jest dla następujących uczestników studiów:
Lider biznesowy - działalność w obszarze zarządzania projektem lub produktem. Ten kierunek interesujący jest dla następujących uczestników studiów:
Lider techniczny- działalność w obszarze rozwoju i utrzymania produktów IT. Ten kierunek interesujący jest dla następujących uczestników studiów:
Architekt przedsięwzięcia informatycznego. Działalność w obszarze utrzymania ładu architektonicznego przedsięwzięcia. Ten kierunek interesujący jest dla następujących uczestników studiów:
Po zakończeniu studiów słuchacze będą dysponować wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą zarządzania projektami i produktami informatycznymi. Absolwent studiów będzie legitymował się umiejętnościami pozwalającymi na ocenę stosowanych praktyk zarządzania projektami w przedsiębiorstwie, w którym jest zatrudniony i na wskazanie rozbieżności stosowanych praktyk od metod proponowanych przez standardy. Będzie on w stanie zaproponować poprawę sposobów zarządzania projektem i produktem.
Absolwent studiów będzie mógł stosować w zależności od potrzeb metodykę klasyczną lub zwinną zarządzania projektami skalując ją do potrzeb konkretnych przedsięwzięć. Umiejętności zarządzania zostaną wsparte przez uzyskanie wiedzy z zakresu analizy biznesowej, projektowania architektury korporacyjnej, zapewnienia jakości oprogramowania oraz gwarantowanego poziomu usług i bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Zdobyta wiedza może być również przydatna dla administrowania projektami w zakresie kontroli projektów i wsparcia grup projektowych. Absolwent, jeżeli ma predyspozycje kierownicze, będzie mógł prowadzić pojedynczy projekt lub grupy projektów związanych z technologiami informatycznymi. Uzyskanie dyplomu studiów podyplomowych będzie praktycznym przygotowaniem do tego typu działalności.
Termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych:
od X 2023 r. do VI 2024 r.
Termin zgłoszeń:
od IV do 1 X 2023 r.
Wymagane dokumenty:
Tryb zgłoszeń:
Podstawowymi kryteriami rekrutacji są: wyższe wykształcenie techniczne, ekonomiczne lub z zakresu przedmiotów ścisłych. Dopuszczone będą też osoby z innym wykształceniem wyższym, które odpowiednio udokumentują swoje powiązania zawodowe z branżą IT.
Rekrutacja na studia podyplomowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczyna się w kwietniu 2023 r. Rekrutacja zostanie zakończona po wpłynięciu 40 podań spełniających warunki formalne (komplet dokumentów).
Przyjęcie na studia będzie odbywać się według kolejności zgłoszeń kandydatów.
Liczba miejsc:
40
Miejsce zgłoszeń:
AGH, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
pawilon C-2, pokój 406, IV piętro
Osoba przyjmująca zgłoszenia:
Emilia Ludwiczak,
tel.: 12 617 5200,
Pawilon C-2, IV piętro, pokój 406
mail: emilia.ludwiczak@agh.edu.pl
Agnieszka Czernicka
tel.: 12 617 56 78,
pawilon C-2, III piętro, pokój 320
mail: czernicka@agh.edu.pl
Opłaty:
5400 zł (I semestr 2900 zł, II semestr 2500 zł)
Informacje dodatkowe:
Zjazdy dwudniowe w soboty i niedziele, przeciętnie co dwa tygodnie od października do czerwca.
Szczegółowe informacje zostaną przedstawione na stronie studiów: www.wozpi.agh.edu.pl.
Organizator studiów podyplomowych:
Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
Katedra Informatyki Stosowanej
Adres organizatora:
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
pawilon C-2, pokój 406, IV piętro
www.kis.agh.edu.pl
Kierownik studiów podyplomowych:
dr inż. Grzegorz Rogus,
tel.: 12 617 39 45
Koordynator merytoryczny studiów podyplomowych:
dr hab. inż. Jan Werewka,
prof. AGH
tel.: 12 617 28 47
werewka@agh.edu.pl
home.agh.edu.pl/werewka
Osoba do kontaktu:
Emilia Ludwiczak,
tel.: 12 617 5200,
pawilon C-2, IV piętro, pokój 406
emilia.ludwiczak@agh.edu.pl
Agnieszka Czernicka
tel.: 12 617 56 78,
pawilon C-2, III piętro, pokój 320
mail: czernicka@agh.edu.pl
All rights reserved © 2021 Akademia Górniczo-Hutnicza