Wodór i biometan - pozyskanie, transport i wykorzystanie. Transformacja energetyczna.

Celem studiów podyplomowych jest uzyskanie przez uczestników wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności w zakresie wytwarzania , transportu i użytkowania odnawialnych paliw gazowych tj. wodoru i biogazu. W trakcie studiów uczestnicy zapoznają się również z aspektami technicznymi oraz prawnymi funkcjonowania sektora gazowego, aspektami zarządzania projektami inwestycyjnymi. W programie studiów ujęto zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii oraz znaczeniem technologii wodorowych w przemyśle gazowniczym. Studia trwają dwa semestry i obejmują 205 godz. wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Zajęcia prowadzone będą zarówno przez pracowników naukowo-dydaktycznych AGH, jak i przez zaproszonych wykładowców, w tym specjalistów posiadających doświadczenie w sektorze gazowym oraz w zakresie produkcji wodoru i biogazu.

• Transformacja sektora energetycznego Polski,
  • Prawne aspekty użytkowania odnawialnych paliw gazowych,
  • Podstawy termodynamiki i gazownictwa,
  • Technologie energetyki odnawialnej,
  • Technologie produkcji wodoru,
  • Sekwestracja i utylizacja CO2,
  • Energetyczne wykorzystanie wodoru,
  • Planowanie, budowa i eksploatacja biogazowni,
  • Podstawy produkcji biogazu,
  • Procesy oczyszczania biogazu oraz możliwości zagospodarowania biogazu i biometanu,
  • Wykorzystanie sieci gazowej do transportu odnawialnych paliw gazowych oraz modelowanie sieci gazowej,
  • Ekonomika pozyskania i użytkowania odnawialnych paliw gazowych

Studia skierowane są do absolwentów szkół wyższych, zawodowo związanych z sektorem gazowym, energetycznym, a także do osób zajmujących się problematyką pozyskania i wykorzystania wodoru i biometanu.

Absolwenci otrzymują najnowszą wiedzę teoretyczną, jak i wynikającą z praktyki, dotyczącą produkcji wodoru i biogazu, oczyszczania biogazu, magazynowania wodoru, wykorzystania sieci gazowych do transportu odnawialnych paliw gazowych. Ponadto słuchacze będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów oraz wykonywania analiz, ćwiczeń i projektów.

2 semestry (od X 2022 r. do VII 2023 r.)

od 18 VIII do 30 IX 2022 r.

• formularz zgłoszeniowy;

minimum 20, maksimum 30

AGH, Wydział Wiertnictwa Nafty i Gazu

pawilon A-4, pokój 328 (III p.)

Osoby do kontaktu:

dr hab. inż. Adam Szurlej, prof. Uczelni