Wentylacja i klimatyzacja kopalń podziemnych

Celem studiów jest aktualizacja oraz pogłębienie wiedzy w zakresie procesów przepływu powietrza wyrobiskami podziemnymi, wymiany ciepła w górniczych urządzeniach chłodniczych oraz systemach klimatyzacji kopalń, które umożliwią absolwentom podejmowanie pracy w działach wentylacji i energomechanicznych kopalń podziemnych oraz w przedsiębiorstwach produkujących maszyny i urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne dla kopalń.

• Podstawy chłodnictwa
  • Mikroklimat wyrobisk górniczych
  • Wymiana ciepła i wymienniki
  • Prognozowanie zagrożenia temperaturowego
  • Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych
  • Systemy klimatyzacji kopalń
  • Automatyka chłodnicza i układy zasilająco-sterujące
  • Eksploatacja urządzeń wentylacyjnych i chłodniczych w górnictwie
  • Regulacje prawne w obrocie czynnikami chłodniczymi

Studia skierowane są do inżynierów związanych zawodowo z wentylacją, mechaniką i energetyką w górnictwie podziemnym. Zdobyta wiedza oraz znajomość obowiązujących przepisów pozwolą absolwentom na projektowanie i właściwe eksploatowanie systemów klimatyzacji w wyrobiskach podziemnych z wentylacją opływową i odrębną.

Po uzyskaniu wymaganych programem zaliczeń i zdaniu egzaminów oraz po obronie samodzielnie przygotowanej pracy końcowej słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

2 semestry

Rekrutacja odbywa się w sposób ciągły, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń

• formularz zgłoszeniowy;

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku nieprzyjęcia, zgłoszenie kandydata zostaje zachowane do rekrutacji na kolejną edycję.

AGH, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii

pawilon A-1, pokój 107a

dr inż. Kazimierz Piergies

piergies@agh.edu.pl

Program studiów realizowany jest w oparciu o zajęcia wykładowe, ćwiczenia audytoryjne i zajęcia terenowe w formie 15 dwudniowych sesji dydaktycznych.

Zajęcia odbywają się w formie co dwutygodniowych zjazdów (piątek po południu i sobota).

Zajęcia terenowe realizowane są w formie wyjazdu do wybranych zakładów górniczych z zabudowanymi instalacjami klimatyzacyjnymi.

Opłata za studia nie pokrywa wyżywienia i zakwaterowania.

Numer rachunku bankowego zostanie podany uczestnikom po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego.