Nowoczesne technologie bezwykopowej budowy rurociągów

Marta Ziaja
marziaja@agh.edu.pl​​​​​​​

dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH
ziaja@agh.edu.pl​​​​​

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu Katedra Wiertnictwa i Geoinżynierii

pawilon A-1, pokój 104

Studia trwają dwa semestry i obejmują 170 godz. wykładów, seminariów i zajęć praktycznych. Celem studiów podyplomowych jest uzyskanie przez słuchaczy – wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności w zakresie zasad projektowania, budowy oraz eksploatacji infrastruktury służącej do transportu (dystrybucji) m.in. gazu ziemnego, wody i ścieków ze szczególnym uwzględnieniem technologii bezwykopowych. W trakcie studiów słuchacze zapoznają się szczegółowo z zasadami projektowania i wykonywania liniowych, rurowych instalacji podziemnych budowanych za pomocą technologii bezwykopowych m.in. HDD, Direct Pipe, Mikrotunelowanie, itp. Pozwoli to na zwiększenie dynamiki gazyfikacji i kanalizacji kraju oraz mniejszą uciążliwość dla środowiska naturalnego. Studia trwają dwa semestry i obejmują 170 godz. wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i zajęć praktycznych. Zajęcia wprowadzone będą zarówno przez pracowników naukowo-dydaktycznych AGH, jak i przez specjalistów-praktyków posiadających długoletnie doświadczenie w sektorze technologii bezwykopowych. Studia skierowane są do absolwentów szkół wyższych, którzy ukończyli studia co najmniej pierwszego stopnia, a zawodowo związanych z sektorem technologii bezwykopowych, gazownictwem, wodociągami i energetyką.

• Techniki i technologie bezwykopowej budowy sieci
  • Elementy hydrogeologii i geologii inżynierskiej
  • Podstawy wiertnictwa
  • Mechanika zwiercania skał
  • Płuczki wiertnicze w technologiach bezwykopowych
  • Gruntoznawstwo i geotechnika
  • Utylizacja odpadów powiertniczych
  • Projektowanie, budowa i eksploatacja sieci gazowych
  • Metody szacowania ryzyka projektowego
  • Maszyny i urządzenia w technologiach bezwykopowych
  • Zagadnienia prawne i BHP w technologiach bezwykopowych
  • Zajęcia terenowe

Słuchacze studiów podyplomowych otrzymają najnowszą wiedzę teoretyczną, jak i wynikającą z praktyki w zakresie projektowania i wykonywania instalacji rurociągów za pomocą technologii bezwykopowych. Absolwenci będą posiadać wiedzę z podstaw wiertnictwa i płynów wiertniczych, mechaniki zwiercania skał, budowy maszyn, narzędzi wiercących i pomiarowych a także przybliżone zostaną im zagadnienia geologii inżynierskiej i geotechniki, sporządzania umów, projektowania i dokumentowania inwestycji.

Uczestnicy studiów otrzymują najnowszą wiedzę w zakresie technologii bezwykopowych, która umożliwi im pracę w firmach projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych zarówno w gazownictwie, ciepłownictwie, jak i w sektorze gospodarki komunalnej wodno-kanalizacyjnej oraz w urzędach i instytucjach związanych z tą branżą.

2 semestry (od III 2024 r. do II 2025 r.)

kolejność wpływu podań kandydatów spełniających warunki rekrutacji

AGH, Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu
pawilon A-1, pokój 104

Marta Ziaja
marziaja@agh.edu.pl

do 29 III 2024 r.

Zajęcia odbywają się w systemie studiów zaocznych, również hybrydowo w szczególnych przypadkach (piątek od godz. 15.00, sobota w godz. 8.15-17.30).

• poświadczoną przez Uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych
  • poświadczenie wniesienia opłaty za studia podyplomowe za pierwszy semestr studiów, nie późnej niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w ramach studiów podyplomowych