Strona główna AGH » Studia podyplomowe, kursy dokształcające i szkolenia » Geoinformacja w rozpoznaniu podłoża budowlanego
Charakterystyka studiów:
Studia są adresowane do osób pracujących lub związanych z branżą geologiczną lub budowalną, które chcą podnieść kwalifikacje poprzez poszerzenie wiedzy teoretycznej i nabycie umiejętności praktycznych w zakresie cyfryzacji i geopozycjonowania wyników badań rozpoznania podłoża budowlanego oraz sporządzania cyfrowej dokumentacji badań podłoża z wykorzystaniem nowoczesnych baz i modeli geoprzestrzennych. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (projektowanie, realizacja, dokumentowanie badań podłoża budowlanego), jak i osób pracujących w administracji państwowej.
Studia są poświęcone wykorzystaniu technologii geoinformacyjnych w procesie cyfryzacji rozpoznania podłoża budowlanego. Szczególny nacisk jest położony na przetwarzanie informacji geoprzestrzennej, a także jej pozyskiwanie w sposób bezpośredni oraz przy użyciu technik teledetekcyjnych o charakterze interdyscyplinarnym.
Znaczenie informacji geoprzestrzennej w inżynierii lądowej jest coraz większe. Jako wyraźny przykład należy wskazać „Wytyczne projektowania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego”, wprowadzone do stosowania w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w 2019 r., których istotną częścią jest propozycja wykorzystania baz danych geoprzestrzennych w dokumentowaniu badań podłoża. Zespół opracowujący program studiów podyplomowych brał aktywny udział w opracowaniu tych wytycznych, które są aktualnie wykorzystywane nie tylko przez branżę drogową, ale także komunikacyjną i energetyczną.
Ze względu na różnorodny charakter danych o podłożu budowlanym, niezbędne jest użycie systemu informacji geograficznej (geographical information system, GIS) jako środowiska umożliwiającego gromadzenie informacji przestrzennej w sposób spójny. Systemy GIS są wykorzystywane do prowadzenia wszelkiego rodzaju zasobów informacji przestrzennej. W standardach GIS prowadzony jest państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (m.in.: ewidencja gruntów i budynków, geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych), Centralna Baza Danych Geologicznych i wiele innych. Cyfrowy sposób zapisu tych danych wpisuje się we współczesny trend projektowania w inżynierii lądowej z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
Wśród technologii geoinformacyjnych w inżynierii lądowej obecna jest technologia BIM (building information modeling). Jest ona szczególnie rozwinięta w branży budownictwa kubaturowego, dla którego obowiązują standardy międzynarodowe, i intensywnie rozwijana w zakresie standardów dla budownictwa infrastrukturalnego. Nowoczesne budownictwo cyfrowe bazuje na wiarygodnej informacji geoprzestrzennej o podłożu. Na świecie są prowadzone prace zmierzające do szerokiego wykorzystania danych o podłożu budowlanym do projektowania, określane jako „BIM for the subsurface” czy „GeoBIM” (przykłady: szwedzka inicjatywa badawczo-rozwojowa TRUST czy brytyjski zespół Keynetix). Światowe wzorce w dziedzinie cyfryzacji danych o infrastrukturze podziemnej będą pojawiać się w Polsce, podobnie jak miało to miejsce w przypadku technologii BIM.
Dokładne informacje dotyczące przebiegu studiów, program, szczegółowych zagadnień poruszanych na zajęciach oraz sylwetki prowadzących można uzyskać pod adresem: girp.agh.edu.pl
Program studiów:
Pierwszy semestr zajęć rozpoczyna przedmiot poświęcony potrzebom oraz prawnym uwarunkowaniom rozpoznania podłoża gruntowego. Oprócz określenia regulacji prawnych i technicznych, istotną treścią przedmiotu jest wskazanie przypadków problemowych w oparciu o materiały archiwalne. Ponadto część zajęć będzie poświęcona kwestiom formalnym regulacji infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. Drugi przedmiot jest poświęcony wykorzystaniu technik geodezyjnych i teledetekcyjnych w rozpoznaniu podłoża. Ich znaczenie zostało podkreślone w ww. wytycznych badań podłoża gruntowego stosowanych w GDDKiA. Koncepcje baz danych, zawarte w tych wytycznych stanowią także punkt wyjścia dla kolejnego przedmiotu, który jest poświęcony metodom prowadzenia badań geofizycznych, mającym w dużej mierze charakter teledetekcyjny. Szczególna uwaga jest zwrócona na dobór metod badań oraz zakresu ich stosowania. Ostatni przedmiot pierwszego semestru jest poświęcony modelowaniu informacji o obiektach podziemnych. Przetwarzanie i zarządzanie danymi o infrastrukturze podziemnej będzie prowadzone przy użyciu znanego na świecie specjalistycznego oprogramowania. Część zajęć semestru pierwszego będzie prowadzona w formie praktycznej, m.in. terenowej.
W drugim semestrze prowadzone będą zajęcia obejmujące badania geotechniczne, w tym sondowania oraz techniki wiercenia i pobierania prób. Omówione zostaną możliwości prowadzenia cyfrowej dokumentacji badań, również w warunkach terenowych. Kolejny przedmiot dotyczy zasad i możliwości sporządzania dokumentacji badań podłoża gruntowego z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS). Głównym celem tych zajęć jest zapewnienie spójności geoprzestrzennej wyników badań podłoża o charakterze interdyscyplinarnym. Trzeci przedmiot drugiego semestru jest poświęcony technologii BIM, a szczególnie jej integracji ze środowiskiem GIS w zakresie wykorzystania danych o podłożu budowlanym. Szczególna uwaga zostanie poświęcona platformom CDE (common data environment), umożliwiającym współpracę i wymianę danych między branżami AEC (architecture, engineering and construction). W rozpoznaniu podłoża budowlanego oprócz badań istotne znaczenie ma również monitoring podłoża i posadowionych w nim obiektów. Z tego powodu semestr drugi będzie uzupełniony przedmiotem obejmującym zagadnienia monitoringu powierzchniowego i wgłębnego. W ramach zajęć planowana jest praktyczna prezentacja urządzeń stosowanych w systemach monitoringu.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów podyplomowych posiada wiedzę i umiejętności z zakresów:
Czas trwania:
2 semestry (od X 2020 r. do IX 2021 r.)
Termin zgłoszeń:
od VII 2020 r. do wyczerpania limitu miejsc
Wymagane dokumenty:
Tryb zgłoszeń:
kolejność zgłoszeń
Liczba miejsc:
maks. 50
Miejsce zgłoszeń:
AGH, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa
al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
pawilon C-4, pokój 310
Osoba przyjmująca zgłoszenia:
Email kontaktowy: girp@agh.edu.pl (pytania, rekrutacja, zgłoszenia)
dr inż. Przemysław Kuras
tel: +12 617 33 26
kom. 669 768 739
mgr inż. Marta Gabryś
tel: +12 617 33 26
kom.: 723 466 581
Opłaty:
5600 zł (2800 zł za każdy semestr)
Informacje dodatkowe:
Program przewiduje 216 godzin zajęć (71 godzin wykładów, 113 godzin ćwiczeń audytoryjnych i projektowych oraz 32 godziny zajęć terenowych). Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.
Organizator studiów podyplomowych:
Wydział Geodezji Górniczej
i Inżynierii Środowiska
Katedra Geodezji Inżynieryjnej
i Budownictwa
Dokładny adres organizatora:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Geodezji Górniczej
i Inżynierii Środowiska
Katedra Geodezji Inżynieryjnej
i Budownictwa
al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
pawilon C-4, pokój 310
Kierownik studiów:
dr inż. Przemysław Kuras
Osoba do kontaktu:
Prosimy o kontakt w dni powszednie, w godz. 9-18.
dr inż. Przemysław Kuras
tel.: +12 617 33 26
kom. 669 768 739
dr hab. inż. Łukasz Ortyl
tel.: +12 617 22 99
mgr inż. Marta Gabryś
tel.: +12 617 33 26
kom.: 723 466 581
All rights reserved © 2021 Akademia Górniczo-Hutnicza