Charakterystyka studiów:
W dobie transformacji energetycznej kraju i świata zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej jest dla obecnych i przyszłych absolwentów studiów podyplomowych zagadnieniem priorytetowym przy zatrudnieniu w sektorze energetycznym. W trakcie dwusemestralnych studiów podyplomowych obejmujących 250godzin dydaktycznych prowadzonych w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, projektów oraz praktyk, słuchacze dostaną komplet wiedzy na temat procesów cieplnych zachodzących przy produkcji ciepła i energii elektrycznej w elektrowniach i elektrociepłowniach, polityki energetycznej, aspektów prawnych i kierunków przekształcenia energetyki węglowej w czyste technologie energetyczne. Studia mają na celu poszerzenie wiedzy z przedmiotów podstawowych - m.in. termodynamiki, mechaniki płynów, spalania paliw, metod ograniczenia emisji spalin, wymiany ciepła, ogólnotechnicznych - m.in. maszyn przepływowych, eksploatacji oraz diagnostyki maszyn i urządzeń energetycznych, układów regulacji cyfrowej, oraz specjalnościowych - m.in. konstrukcji i eksploatacji kotłów, turbin parowych i gazowych, układów gazowo-parowych, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji, przesyłu energii elektrycznej i cieplnej, kontroli i modelowania procesów cieplnych w siłowniach parowych, technologii proekologicznych w energetyce, odnawialnych źródeł energii i metod zwiększenia ich udziału w energetyce krajowej i światowej. Rynku energii. Ponadto zostaną omówione m.in. ogniwa paliwowe, energetyka jądrowa jako przyszłe i aktualne kierunki dalszego rozwoju energetyki w Polsce.
Program studiów:
Sylwetka absolwenta:
Studia przeznaczone są dla absolwentów szkół wyższych pracujących w sektorze energetycznym lub w zakładach przemysłowych, gdzie wytwarzana jest energia cieplna i elektryczna, w biurach konstrukcyjnych maszyn i urządzeń energetycznych, w miejskich przedsiębiorstwach energetyki cieplnej.
Absolwent posiada wiedzę i kompetencje zawodowe do prowadzenia procesów cieplnych w elektrowniach i elektrociepłowniach, w konstrukcji oraz eksploatacji pomp, sprężarek i wentylatorów, kotłów parowych, turbin parowych i gazowych, układów gazowo-parowych, przesyle ciepła i energii elektrycznej, wykorzystaniu OZE w energetyce, najnowszych technologiach energetycznych krajowych i zagranicznych, rynku energii i kierunków rozwoju energetyki krajowej i światowej.
Czas trwania:
2 semestry (od X 2022 r. do IX 2023 r.)
Termin zgłoszeń:
od 04 V do 07 X 2022 r.
Wymagane dokumenty:
Tryb zgłoszeń:
kolejność zgłoszeń, przesłanie dokumentów pocztą lub e-mailem
Liczba miejsc:
30
Miejsce zgłoszeń:
AGH, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
pawilon B-3, pokój 201
Osoba przyjmująca zgłoszenia:
dr inż. Bronisława Odziewa
tel.: 12 617 31 06
kom.: 600 498 830
Opłaty:
6200 zł za 2 semestry (płatne w dwu lub trzech ratach)
Informacje dodatkowe:
Zajęcia odbywają się w piątki i soboty po 10 godz. w każdy dzień (co dwa tygodnie).
Zajęcia prowadzone są również on-line.
Organizator studiów podyplomowych:
Wydział Inżynierii Mechanicznej
i Robotyki
Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska
Adres organizatora:
al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
pawilon B-3, pokój 201b
lub 117a
tel.: 12 617 31 13
fax: 12 617 50 41
Kierownik:
dr hab. inż. Tadeusz Pająk,
prof. AGH
Osoba do kontaktu:
dr inż. Bronisława Odziewa
tel.: 600 498 830
odziewa@agh.edu.pl
All rights reserved © 2021 AGH University of Science and Technology