Skip to content ↓

Analityka finansowa i controlling procesów przemysłowych

Osoba do kontaktu

dr inż. Artur Bator
tel.: 12 617 45 09
kom.: +48 512 425 207
abator@agh.edu.pl

Kierownik studiów

dr inż. Artur Bator
tel.: 12 617 45 09
abator@zarz.agh.edu.pl

Organizator studiów

Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
pawilon A1, III p., pok. 304


Charakterystyka studiów

Oferta studiów kierowana jest do osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę oraz podnieść kwalifikacje w zakresie controllingu procesów produkcyjnych, raportowania ich efektywności w ramach zaawansowanej sprawozdawczości bazującej na narzędziach analityki  finansowej  a także do osób znajdujących się na stanowiskach kierowniczych lub planujących awans na takie stanowiska w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Program studiów

Link do Sylabusa

Program studiów z zakresu Analityka finansowa i controlling procesów przemysłowych  został stworzony w odpowiedzi na obecne zapotrzebowanie rynku. W ramach programu proponujemy uczestnikom studiów cały wachlarz narzędzi, które są obecnie używane w controllingu procesów produkcyjnych wraz z zaawansowaną analizo ekonomiczno-finansową. Obejmuje on zarówno część  teoretyczną i związaną z nią część praktyczną, która częściowo będzie wykładana przez specjalistów firmy Comarch – „globalnego integratora, twórcy innowacyjnych rozwiązań i systemów informatycznych”.

Program studiów został opracowany  w oparciu o dwa obszary merytoryczne.

Pierwszy obszar merytoryczny koncentruje się na przedmiotach w zakresie controllingu oraz systemu rachunkowości zarządczej prowadzonej na potrzeby analizy sytuacji ekonomiczno - finansowej przedsiębiorstwa produkcyjnego, stanowiącej też podłoże dla menedżerów do podejmowania decyzji operacyjnych, taktycznych, a także co najważniejsze – strategicznych - dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa.

Drugi obszar to blok przedmiotów związanych z informatyką wspomagającą analitykę finansową. Obszar ten obejmuje metodologię oraz programy komputerowe, które są obecnie powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa produkcyjne w celu poprawy sprawności działania oraz sprawności dostarczania znaczących danych finansowych.

  • Zasady ewidencji danych finansowych;
  • Sprawozdawczość menadżerska;
  • Finanse menadżerskieControlling w przedsiębiorstwie;
  • Modelowanie finansowe;
  • ERP  rejestracja danych w obszarach księgowych i controllingowych;
  • Hurtownie danych i modelowanie wielowymiarowe;
  • Eksploracja danych;
  • Analiza danych w Power BI;
  • Programowanie VBA dla MS Excel;
  • SQL – efektywne tworzenie zapytań na bazach danych;
  • Narzędzia i języki programowania wykorzystywane w analizie danych;
  • Podstawy zarządzania projektami;
  • Ocena realizacji projektów.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów podyplomowych z zakresu Analityki finansowej i controllingu procesów produkcyjnych potrafi samodzielnie, zidentyfikować model przedsiębiorstwa w zakresie gromadzenia danych i ich raportowania na potrzeby operacyjne oraz wykorzystując aktualnie dostępne rozwiązania informatyczne, potrafi stworzyć system raportowania w celu przeanalizowania  efektywności działania  przedsiębiorstwa. Na  podstawie przeprowadzonych analiz jest w stanie wskazać kierunek rozwoju i podjęcia działań korygujących lub naprawczych  celem realizacji zadań.  Ponadto, jest w stanie sam przeprowadzić ocenę decyzji inwestycyjnych oraz poukładać i zarządzać różnego rodzaju projektami wdrażanymi w firmie.

Dodatkowe informacje

Czas trwania:
2 semestry (od III 2024 do II 2025)

Tryb zgłoszeń:
o przyjęciu na studia decyduje kolejność

Liczba miejsc:
25


Rekrutacja

Obecnie nie trwają zapisy na ten kierunek studiów podyplomowych. Zapraszamy do śledzenia naszej oferty i sprawdzania terminów rekrutacji.

Stopka